Noorte laulu- ja tantsupeo nädal sai hoo sisse allee avamisega


“Laulupidude allee” avamine. Aron Urb/Tallinna Lauluväljak

XIII noorte laulu- ja tantsupidu algab juba reedel, 30. juunil. Peonädalale lisas omalt poolt pidulikkust Tallinna Lauluväljak, kus avati “Laulupidude allee”. Mäe värava vahetus läheduses paiknev allee jätkab 1994. aastal pooleli jäänud laulupeomüüri traditsiooni. 

 

„Lauluväljak on laulupeoliste kodu, kus saavad kokku meie rahva püha traditsiooni minevik, olevik ja tulevik,“ ütles Laulu- ja Tantsupeo SA juht Margus Toomla, „see traditsioon ei kandu edasi aga iseenesest, vaid peame selle tugevuse nimel tööd tegema, igaüks ise ning üheskoos. Eks tänased noored lauljad on need, kes ka üldlaulupeol laulukaare alla kokku tulevad. Nii on kõik osapooled teinud tööd selle nimel, et peatselt saabuv pidu suurepäraselt sujuks ja pakuks suuri emotsioone.“

 

„Mul on väga hea meel, et just XIII noorte laulu- ja tantsupeo eel saame täita laulurahva ees ammuse lubaduse ning jätkata traditsiooniga, mille kohaselt saab kõigi üldlaulupidude kollektiivide ning lauljate arv kivisse raiutud. Loodetavasti lisab see omajagu pidulikkust noorte peonädalale,“ ütles Tallinna Lauluväljaku juht Urmo Saareoja, „ootame juba saabuval nädalavahetusel kõiki noorte laulupidu nautima ning ka vastvalminud alleed uudistama.“

 

Allee paikneb Mäe värava vahetus läheduses ning viib jalutaja 1969. aastal rajatud laulupeomüürini, millega tähistati 100 aasta möödumist I üldlaulupeost. Müüri kividesse on raiutud laulupidudel kollektiivide ning lauljate arv. 1994. aastal traditsioon katkes ning selle väärikaks jätkamiseks ääristavad alleed mälestuskivid, millele on kantud pärast 1994. aastat toimunud laulupidude info. Samuti on allee ääres istepingid pühendatud Eesti koorimuusika suurkujudele.

 

Allee rajamine on järjekordne etapp Lauluväljaku Mäe ala uuendamisest, varem on valminud kohvik-paviljon “Aste” ning installatsioon “Ilmaratas”. Projekti maksumuseks on ca 60 000 eurot.

 


2019. aasta laulupidude kollektiivide ning lauljate arv. Aron Urb/Tallinna Lauluväljak