Laulupidu ja neli tulevast pruuti

Urmo Saareoja
Tallinna Lauluväljaku juhataja

 

 

Aasta algus on igati kohane hetk selleks, et anda aru möödunud 365 päeva tegemistest ning tuua sealt välja põnevamad seigad. Miljon laudisesse löödud naela, üle 600 paari kulutatud töökindaid, üritus iga kolme päeva tagant, teadaolevalt neli sõrme pandud kihlasõrmust, üks juubelilaulupidu, üks Bocelli ja kogu Bon Jovi on mõned märksõnadest, mis iseloomustavad 2019. aastat Tallinna Lauluväljakul.
 Heakord
Tavapärasest pikemad sammud astusime edasi Lauluväljaku ala ja hoonete heakorraga tegelemisel. Motiveerivaks jõuks oli mõistagi juubelilaulupeo aasta, mistõttu Tallinna linna ja Kultuuriministeeriumi koostöös sai väga palju ära tehtud. Suurimaks tööks – ja ehk isegi kultuurilooliseks sündmuseks – peab lugema laulukaare renoveerimise ja laudise väljavahetamise. Projekt oli keerukas, sest tegemist pole ju mingisuguse tavalise katusealusega, vaid see peab panema hääled kõlama. Kõige olulisema kasutusloa saimegi laulupeolt, mil esinejad ja koorijuhid kaare kõla kiitsid.
 
Patt oleks mainimata jätta ka laulupeoks valminud tuliuut dirigendipulti. Müts tuleb maha võtta kõigi ettevõtete ees, kes uue dirigendipuldi valmimisega olid seotud, sest arvet nende tööde eest ei esitatud. Tegemist oli üle 100 000 euro väärtuse kingitusega laulurahvale juubelipeoks. Selline žest näitab kui tähtis on meie inimestele laulupeo traditsioon.
 
Silma rõõmustasid ja suursündmusi muutsid meeldivamaks ka üle 10 000 ruutmeetri rekonstrueeritud asfaltkatet, korrastatud väravad ja tualettruumid, korrastatud haljasalad, uus viidasüsteem, uus välisvalgustus ja renoveeritud siseruumid.
 
Sündmused
2019. aastal toimunud juubelilaulupidu oli sedavõrd võimas, et üha rohkem arutletakse selle üle, kas nii palju rahvast on enam kunagi võimalik Lauluväljakule kokku meelitada. Ümmargune tähtpäev, professionaalne korraldus, kaunis suvi ja traditsioonide hindamine olid need, mis muidu nii suure ala pilgeni häid inimesi täis pressisid. Olen täiesti veendunud, et saadud emotsioonid on nii mõnegi jaoks veel aasta lõpuski ehedad. Eriti suure emotsiooni võtsid kaasa väliskülalised – kes teadlikult või juhuslikult – meie laulupeole sattusid. Meie jaoks nii üdini loomulik rahvaüritus oli paljude jaoks enneolematu kogemus.
 
Tõeliselt suurepärased etteasted tegid möödunud suve alguses rokilegend Bon Jovi ning Eesti taasiseseisvumispäeval maailma armastatuim tenor Andrea Bocelli. Mul on siiralt hea meel, et Lauluväljakul on võimalik tagada maailma kõige nõudlikematele artistidele sobivad tehnilised ning turvatingimused. Üha enam leiab tee Lauluväljaku suurüritustele ka publik lähiriikidest, kes on valmis lisaks kontserdielamusele ka teiste toodete ja teenuste eest raha Eestisse jätma.
 
2019. aastal korraldati Tallinna Lauluväljakul üritus keskmiselt iga kolme päeva tagant. Aasta jooksul kogunes külastajaid ligi 700 000. See on hea tulemus, kuid kindlasti pole põhjust veel liigseks rahuloluks, sest reaalne võimekus on vastu võtta veelgi enam (suur)üritusi ning külalisi. Mitte kõik erilised ja meeldejäävad sündmused ei pea olema aga rahvarohked. Toimus ka neli erilist ja intiimset sündmust, kus võeti välja kihlasõrmus ning tehti ettepanek ülejäänud elu koos veeta. Üks neist kaunis Klaassaalis, kaks laulukaare vaatega nõlval ning üks Tuletornis õhtusöögi saatel. Loodetavasti kannavad Lauluväljakule kogunenud positiivsed emotsioonid neid peresid läbi elu ning aitavad abielul õnnelikult kesta.
 
Uude kümnendisse
2020. aasta esimestest päevadest jätkame varem alustatud arendustöödega, et Lauluväljak linnarahvale ja pealinna külalistele veelgi meeldivamaks paigaks muuta. Veelgi rohkem üritusi ning vaba aja veetmise võimalusi toovad loodetavasti meile palju uusi sõpru.
 
Viimasel ajal on tavapäraseks saanud arutleda lõhede ja vahede, erinevuste ja halvustamise üle. Milline õnn on aga see, et meil on üks paik, mis alati ühendab. Kahtlemata on Lauluväljaku erilisus meisse sisse kirjutatud juba laulva revolutsiooni tõttu, kuid siin on midagi seletamatut veel. Niisiis tasub tulla meile jalutama ning positiivseid emotsioone kogema.