- Avaleht
- Johannes Mürkese helde pärandus Lauluväljakule ja kogu Eestile
Johannes Mürkese helde pärandus Lauluväljakule ja kogu Eestile
Tallinna lauluväljak on omal kohal olnud juba piisavalt kaua, et muutuda enesestmõistetavaks, umbes nii nagu Tallinna vanalinn või Kadrioru park. Lauluväljakul pole ette näidata küll niipalju väärikaid aastaid, kuid ometi räägivad kõik need kõnekad paigad meile Eesti riigi ja rahva kujunemise lugu, igaüks eri ajastust ja omamoodi. Siiani on aga kahetsusväärselt vähe avalikkusele teada, kuidas Tallinna lauluväljak sai kõigi omaks, laulupidude kohaks, just selliseks paigaks, nagu seda armastatakse.
Eesti laulupidude ajalugu algab 1869. aastal Tartust, 1880. aastal peeti üldlaulupidu esimest korda Tallinnas. Ajaloolane Jaak Juske on kirja pannud, kuidas see peeti maha Lutheri heinamaal Kadriorus, 1896. aasta pidu Risenkampfi platsil praeguse bussijaama lähedal, 1910. aastal Torupilli ja Kadrioru asumi piiril, 1923. aastal tänase Kadrioru staadioni kohal. Viis aastat hiljem, 1928. aasta laulupeo eel ei jõutud aga spordirahvaga kokkuleppele staadioni kasutamiseks ning otsida tuli uus koht. Selleks sai Narva maantee ja Pirita tee vahel asunud nn „Mürkese krunt“. Samal aastal sõlmiski Johannes Mürkese lesk Eesti Põllumeeste Seltsiga lepingu 18 hektari suurusel krundil näituste korraldamiseks, põllumehed omakorda rentisid kolmandiku maast Eesti Lauljate Liidule laulupeo korraldamiseks.
1905. aastal surnud Johannes Mürkese testamendi elluviimine oli seotud abikaasa surmapäevaga, kes selle ajani jäi mehe kinnisvara tegelikuks kasusaajaks, õiguseta seda võõrandada, pantida või võlgadega koormata. Kuna rendile andmise kohta puudus kindel klausel, sõlmiski Julie-Lovise Mürkes 1928. aastal meile juba teadaoleva lepingu kehtivusega 1963. aastani. Julie-Lovise maine teekond lõppes 1939. aasta kevadel, mil heldest pärandist ka toonastes ajalehtedes palju kirjutati. Pärandi kohest täitmist takistas pikaajaline rendileping, peatselt saabunud II maailmasõda ning seejärel juba okupatsiooniaastad.
Laulupidude traditsioon jätkus 1947. aastast, XV laulupeoks 1960. aastal valmis laulukaare kompleks oma praegusel kujul. Vaatamata okupatsioonivõimu igakülgsetele püüdlustele laulupidu riigikorra ülistusürituseks muuta, kandis see ikkagi osalejate jaoks usku ja lootust eestlaste ühtsusesse ning taas vabaks saamisele. Nii ka läks ning mitmete laulva revolutsiooni märgiliste sündmuste toimumispaigaks sai just Tallinna Lauluväljak.