- Avaleht
- 15 ideed ja nõuannet, mis aitavad laste sünnipäevad meeldejäävaks muuta
15 ideed ja nõuannet, mis aitavad laste sünnipäevad meeldejäävaks muuta
Kas soovid korraldada oma lapsele toreda ja meeldejääva sünnipäevapeo? Kui jah, siis panime kokku nimekirja ideedest, nõuannetest ja vahvatest seltskonnamängudest, mis on abiks nii ürituse organiseerimisel kui ka läbiviimisel.
Teema- ja kostüümipeod toovad ootusärevust juba enne ürituse algust
Laste sünnipäevad kindla teemaga koguvad aina populaarsust. Teema muudab peo tervikuks ja annab sihi nii tegevuste planeerimisel, esinejate tellimisel, laua- ja toidukaunistuste valmistamisel kui ka kutsete ja ruumide dekoreerimisel. Näiteks võib stiilipeo teemaks olla multikategelased, piraadid, haldjad, printsessid ja printsid, indiaanlased jne. Lisa teema ja riietumissoovitused ka kutsele, et sünnipäevalistes ootusärevust tekitada.
Kaunistatud toidud lisavad peolauale ilu ja põnevust
Vahva kuju ja vormi ning põnevate kaunistustega toidud lisavad väiksemate laste sünnipäeva peolauale hulgaliselt põnevust. Suupisteid saad teha auto-, rongi- või näokujulistena. Näiteks köögiviljadest rongi valmistamiseks lõika pooleks ja tühjenda paprikad ning neile vagunite kuju andmiseks kinnita külgedele kurgiviilud. Vagunite sisse saad panna erinevaid näkse ja suupisteid.
Toite valmistades või tellides ära unusta arvestada ka erisoovidega. Võibolla on mõnel lapsel laktoosi- või gluteenitalumatus, seega varu ka allergeenide vabu sööke.
Koos meisterdades valmivad vahvad asjad, mida koju kaasa võtta
Meisterdamine on väga hea viis laste meelt lahutada, ilma et nad omavahel võistleksid. Lisaks saab iga sünnipäevaline valminud eseme endaga kaasa võtta. Näiteks riidest nukkudele nägude joonistamine, võtmehoidja meisterdamine, martsipani või plastiliini voolimine, tassi või taldriku värvimine jne.
Tore pidu lastele ja nende vanematele
Pane juba enne ürituse algust paika, kas pidu toimub koos vanematega või ainult lastele. Esimesel juhul mõtle kindlasti ka täiskasvanute peale, et ei tekiks olukorda, kus nad terve peo igavledes nurgas istuvad. Näiteks tee eraldi söögilaud täiskasvanutele ja võimalusel planeeri ka neile tegevusi, et kogu seltskond saaks peost rõõmu tunda.
Tubased mängud õhupallide ja pesulõksudega
Vahvad mängud ja tegevused on heaks võimaluseks omavahel tutvuda ja toredalt sünnipäeval aega veeta. Tutvumismängu võid korraldada näiteks õhupalliga. Külalised istuvad ringi ja viskavad üksteisele õhupalli, palli kinnipüüdja ütleb oma nime ja viskab palli edasi. Järgmisena võib teha mängu, kus palli kinnipüüdja hüüab kellegi teise nime ja viskab palli seejärel talle.
Õhupallidest üllatuste otsimine on teine tore mäng, mis nõuab natukene rohkem ruumi. Selleks varu meeneid ja kirjuta nende nimetused paberist siltidele. Rulli iga silt kokku, pista õhupalli sisse ja puhu pall täis. Lõpuks on suur hulk (2-4 palli lapse kohta) õhupalle ja laste ülesandeks on need märguande peale ära lõhkuda ning sealt seest üllatusi otsida.
Õhupallid sobivad hästi ka meeskondlikuks võistluseks. Olenevalt osalejate arvust jaota külalised 2-3 meeskonda ning varu iga meeskonna jaoks hunnik täispuhutud õhupalle (pane need näiteks suurde kasti või prügikotti). Märguande peale läheb igast meeskonnast üks laps koti juurde, võtab sealt õhupalli ja istub sellele peale. Kui pall puruneb, võib ta tagasi joosta ja käega järje üle anda. Võitja on see meeskond, kelle kotist õhupallid kõige kiiremini otsa saavad.
Üldjuhul on õhupallimängud väga toredad ja panevad lapsed naerma. Siiski soovitame silma peal hoida, et kõigil lastel lõbus oleks. Kui mõnele mudilasele õhupallide lõhkumine ja sellest tekkivad paugud ei meeldi, leia neile mõni muu tegevus. Üldiselt ongi soovitav peole varuda lisategevusi, mänguasju ja mänge, mis sobivad ka neile lastele, kes seltskonnast vahepeal puhata soovivad ja kellele meeldib omaette nokitseda.
Pesulõksudega mängudest on üks populaarsematest „Kirburööv”. Selle tarvis varu pesulõkse, (näiteks 4-5 osaleja kohta). Iga laps paneb endale riiete külge pesulõksud ja mängujuhi märguande peale on laste ülesandeks üksteise küljest pesulõkse ära võtta ja samal ajal endal olevaid pesulõkse kaitsta. Mäng lõpeb kui kõik pesulõksud on üksteise riiete küljest ära võetud ning võidab see, kel õnnestub kõige rohkem kirpe röövida ehk pesulõkse koguda.
Kui sul on varutud eriti suur kogus pesulõkse, võid mängida ka mängu, kus lapsed peavad võidu pesulõkse enda riiete külge kinnitama (näiteks poole minuti jooksul). Kogu pesulõksud laste keskele hunnikusse, anna märguanne ning igaüks hakkab pesulõkse hunnikust võtma ja riiete külge kinnitama. Mäng lõpeb poole minuti pärast või siis, kui pesulõksud otsa saavad. Võitjaks tuleb see, kel õnnestub enda riiete külge kõige rohkem pesulõkse kinnitada.
Laste sünnipäevad õues pakuvad võimalust liikuda ja seigelda
Kui sünnipäevapeol on fotohuvilisi, on heaks meelelahutuseks põnev fotojaht looduses ja tänavatel. Sünnipäevalised jagatakse meeskondadesse, iga grupp saab kaasa legendi, ülesanded ja digifotoka. Laste ülesandeks on üles otsida võimalikult palju märgitud kohti ning seal juures võimalikult loomingulised pildid jäädvustada. Hiljem vaadatakse suurel ekraanil koos pilte ning tõenäoliselt saab küllaga naerda.
Suuremate laste sünnipäevade sisustamiseks sobib hästi uudne meeskonnamäng „Nagu nupud laual”. Seda saab suurepäraselt mängida pargis, aga ka näiteks suurel parkimisplatsil. Elektrooniline mängujuht juhatab teed ja esitab küsimusi ning võitjaks osutub tavaliselt kõige nutikam meeskond.
Väiksemate laste pidudel tekitavad elevust erinevad peitmis- ja otsimismängud. Näiteks võid tähistatud maaalale ära peita hulgaliselt värvilisi kivisid või muid esemeid, mida lapsed looduses otsima hakkavad. Kui midagi ära peita ei jõua, võid ülesandeks anda kindla kujuga asjade otsimise. Näiteks joonistad paberile neli- või kolmnurga ja laste ülesandeks on õues sama kujuga lehti ning muid asju otsida.
Lisaks eelnevatele saab väljas mängida ka mitmeid klassikalisi mänge, mis erilist ettevalmistust ei nõua, näiteks lõbus „Uka-uka, mina prii!”. Mängu alguses valitakse üks inimene, kellest saab otsija. Ta seisab näoga puu, seina vm poole ning loeb 100ni (või muu kokkulepitud numbrini). Teised jooksevad selle aja jooksu laiali ja peidavad ennast ära. Kui numbrid loetud, hakkab otsija ringi käima ja teisi otsima – kedagi silmates jookseb aga tagasi kokkulepitud kohta, lööb käega vastu puud, seina vm ning hüüab: „Uka-uka, (mängija nimi) kinni!”. Mängijad ise peavad aga leidma võimaluse, et puu või postini enne otsijat jõuda ja hüüda: „Uka-uka, mina prii!” Kui otsija märkab mõnda mängijat kokkulepitud kohale lähenemas, tormab ta muidugi tagasi, et kõigepealt mängija kinni hüüda. Mäng lõpeb, kui kõik on n-ö priiks või kinni löödud. Võidavad need mängijad, kel õnnestub ennast n-ö priiks lüüa.
Lisaks leiad hulgaliselt vanu ja uusi mänge Eesti Rahvaluule Arhiivi mängude leheküljelt: „Mängude andmebaas”.
Broneeri ruumid ja esinejad varakult
Kui su enda kodus laste sünnipäevade jaoks piisavalt ruumi pole, on toimumiskoha valik kindlasti üks esimestest asjadest, millele mõelda. Külmemal ajal piisab siseruumidest, suvel lisab peole seikluslikkust aga võimalus ka õues joosta ja mängida. Ilusa ilma korral võivadki laste sünnipäevad toimuda näiteks piknikuna pargis.
Meelelahutuse ja põnevate tegevuste osas on valikus nii esinejad, peojuhid, klounid kui ka näiteks näomaalingute tegijad ja õpitubade läbiviijad. Et saaksid peo soovitud kuupäeval korraldada, broneeri ruumid ja koostööpartnerite aeg varakult. Kui sul pole aega või mahti meelahutuse, toitlustuse ja muu korraldamisega tegelda, pakuvad mitmed peokohad täislahendusi või projektijuhti, kes tegeleb kõige vajaliku tellimise ja organiseerimisega. Ka Tallinna Lauluväljakul võtavad sõbralikud projektijuhid Paula, Angela või Heli peo korraldamise heameelega enda kanda.
Vaata lisaks: „Ürituse korraldamine Tallinna Lauluväljakul” või „50 tegevust, mis muudavad su ürituse põnevamaks”.