Tallinna lauluväljaku välialad: nii palju ruumi, et vänta või filmi!

 Tallinna lauluväljakul on kokku 23 hektarit maad, mis on kõik külastajate kasutuses 24 tundi ööpäevas seitse päeva nädalas. Seda me juba teame, et seal toimuvad nii laulupidu kui hinnatud välisesinejatega suurkontserdid, kuid lõputute võimaluste kohta, mida lauluväljaku välialad lisaks pakuvad, paljud veel ei tea. Kerttu Kongas käis kohapeal vaatamas ning lauluväljaku produktsiooni- ja turundusspetsialist Hando Jaksi rääkis lähemalt.

Hando rabab mind põneva infoga kohe tuuri alguses jalust. Tuleb välja, et lauluväljakul on peetud nii autorallisid, korraldatud hobuste võistluseid kui elektroonilise muusika festivali ning tundub, et kavas on isegi mastaapsed filmivõtted. Noogutan lauluväljakul ringi vaadates agaralt kaasa. Tõepoolest, siin on ruumi ja võimalusi enam kui küll!

Vaade, mis võlub


Värskes õhus maitseb toit ikka paremini. Lauluväljaku kaarealune ala, kus laulupidude ajal tavaliselt orkester pille mängib, on suurepärane kasutamiseks näiteks väliterrassina. Hando räägib, et sinna saab soovi korral paigutada lauad-toolid ning hõrgutavaid roogasid serveerida. Samaaegselt saab nautida üle lauluväljaku põhiala laiuvat vapustavat vaadet. “Kuna ilmaga on meil Eestis nagu on, siis võib kergendatult hingata, sest kaarealune osa on vihmade eest hästi kaitstud,” lisab ta. 

Toiduteemadel jätkates pakub lauluväljak eriilmelist n-ö restorani ka tuletorni näol. “Ilusa ilmaga on sealt ikka tõeliselt vapustav vaade. Seal on aastate jooksul peetud näiteks piknikke, kuid ka romantilisi õhtusööke kahele,” räägib Jaksi ning lisab, et ka pulmade ajal on tuletorn populaarne paik, sest sealt saadetakse õhupallidega minema pruutide neiupõlvenimesid. Tuld ei tohi seal väljaspool laulupidu aga süüdata. Kuid õnneks on see ka ilma selleta piisavalt romantiline paik, kus oma partneri või lähedastega koos maitsvaid roogasid nautida.

Lase oma fantaasia lendu!


“Tegemist on hästi turvatud alaga, mis on oma linnakeskse asukoha poolest üsna unikaalne. Tallinnas teist sellist ei ole. Lauluväljaku välialad on külastajate endi fantaasia päralt,” räägib Jaksi. Sealsete alade rentimine on kui rätsepateenus ‒ lauluväljaku meeskond mõtleb alati kliendiga kaasa ning aitab välja mõelda parima lahenduse, seda ellu viia ning vajadusel ka tarvilikke ehitustöid teha. “Meie kolm projektijuhti korraldavad küll kõikvõimalikke sündmusi just kui une pealt, kuid aastate jooksul on läinud nii, et igaüks neist keskendub mingile kindlale valdkonnale: Angela peamiseks vastutusalaks on välialade suurüritused, Heli aitab läbi viia väiksemamahulisi kultuurseid üritusi nagu laulukooride kontserdid jms, ning Paula korraldab suurejoonelisi pulmi,” räägib Jaksi ning lisab, et nende tiimi eesmärk on ellu viia ka kõige hullumeelsemad ideed.

lauluvaljak-kelgutamine

Uurin, millised need pöörased sündmused siis on? “Välialal toimus eelmisel aastal hobuste võistlus, mil kohale toodi tohututes kogustes liiva. Iga-aastane Tallinna ralli algab ja lõpeb lauluväljakul, sest siin on selleks head käänulised teed. Hea talvega toimuvad lauluväljaku mäel suusavõistlused, kuna sealt ülevalt saab sinka-vonka alla tulla ning publik saab seda altpoolt alt hästi jälgida,” ütleb Jaksi. “Igal pool seda teha ei saa.”

Aastate jooksul on erinevad teleproduktsioonifirmad avaldanud soovi lauluväljaku välialasid pikemaks ajaks rentida. “Kuid lähitulevikus on arutluse all üks paarikuune teleprojekt, mille tarbeks on meil sobilik maapind ning vajalik infra olemas,” lisab ta.  

Merepoolset ala on kasutatud väiksemate ürituste läbiviimiseks. Näiteks toimus seal mõni aeg tagasi elektroonilise muusika festival. “Lava seati üles Mere värava kõrvale ning kogu sündmus leidiski aset just sealpool laulukaart, tagumisi alasid ei olnud vajagi.”

Jaksi sõnul saab lauluväljaku 23 hektarit kasutada ka korporatiivsetel eesmärkidel ning viia firma suvepäevade raames läbi erinevaid sportlikke ning meelelahutuslikke mänge. Samuti lastele suunatud aardejahte, mil välialadele on ära peidetud näiteks lihavõttemunad. Ka geopeitust saab siin edukalt harrastada.

Terves kehas terve vaimlauluvaljak-sportimine


Lisaks meelelahutuslikele eesmärkidele saab lauluväljaku alasid kasutada ka sportimiseks ja kustumatute elamuste kogumiseks. Paljud käivad kaare all trepijooksu tegemas, samuti harrastatakse seal erinevaid võimlemisharjutusi.

“Kõige ekstreemsem sport, millega lauluväljakul on tegeletud, on muidugi Tallinna ralli. Siis on autod isegi mööda mäekallet alla rullunud,” räägib Jaksi. Ja loomulikult kelgutavad ja lumelauatavad siinsetel nõlvadel igal vähegi lumisel talvel lapsed ja lapsemeelsed.