Tallinna Lauluväljak: 16 sammast, 23 hektarit ja lõputud võimalused

Lauluväljakule mõeldes kangastub enamusele meist esmalt Eesti rahva lemmik pidu ehk laulupidu, siis kuulsate välisesinejatega suurkontsertid ning Õllesummer. Tegelikult on lauluväljak aga midagi palju enamat. Kerttu Kongas käis kohapeal, rääkis lauluväljaku produktsiooni- ja turunduse spetsialisti Hando Jaksiga juttu ning piilus sinna, kuhu poleks varem teadnud piiludagi.

Külastan lauluväljakut kargel talvepäeval, parasjagu on koolivaheaeg ning lauluväljaku nõlv on rõõmsaid kelgutajaid täis. Ütlen kohe ausalt ära, et tean ka ise lauluväljakut pigem kui laulurahva mekat ning summerdajate lemmikpaika, seega on minu imestusest pärani silmadele avanev lõputute võimaluste maa heas mõttes šokeeriv.

Suure lauluväljaku väikesed ruumid

Saan Handoga laulukaare all olevas kontoris kokku ning alustame sealt oma ringkäiku. Kas teadsite, et laulukaare all on terve rida põnevaid käike, ruume ja lõputuid võimalusi? Seal on väike ja hubane sünnipäevade, seminaride ning workshop’ide tarbeks renditav Cafe Gustav, mis on nime saanud armastatud dirigendi Gustav Ernesaksa järgi. Tegemist pole kusjuures üleüldse kohvikuga. Hando räägib, et see ruum oli vanasti koht, kus dirigendid said laulupeo ajal jalga puhata. “Suurte välikontsertide ajal on see peaesinejate backstage ehk ruum, kus kõik Madonnad ja Rammsteinid oma esinemiste vahepeal istuda ja süüa-juua saavad.” Kui keegi soovib oma sünnipäeva tähetolmus pidada, siis teate, kuhu pöörduda.  

[gallery link="file" ids="11040,11038,11029"]

Kaare keskosa suunas edasi minnes on seal väiksemad seminariruumid, mida Gustavis toimuvate ürituste ajal saab garderoobina kasutada. Muidu sobivad need hästi firma koosolekuteks, seminarideks ning suurürituste ajal on seal tavaliselt bändimehed. Iga-aastase populaarse käsitöömessi ajal on nii kaarealustes koridorides kui ruumides põnevad messiboksid ning väljapanekud.

Üks lauluväljaku avaramaid siseruume on Sammassaal, kus on kokku 16  sammast, mis laulukaart püsti hoiavad. Hando sõnul viiakse Sammassaalis sageli läbi terve päeva kestvaid konverentse, mille õhtune bankett toimub ruumi kohal asuvas uhkes Klaassaalis. “Siin toimuvad ka meeletu suured messid, mille jaoks pealinnas väga teist pinda ei olegi. Siis paigaldatakse hoone ette lisaks massiivsed telgid toitlustuse, sissepääsu ja garderoobi jaoks ning saal ise eraldatakse kümnete messiboksidega,” räägib Hando ning lisab, et suurproduktsioonide ajal on terve Sammassaal välisesinejate päralt. “Saali keskele ehitatakse artistile n-ö restoran, siin on tuuri mänedžer, tehnikud ja kogu ülejäänud tiim.”

klaassaal-lauluvaljak

Sammassaali kohal asuv Klaassaal on uhkete maast laeni akendega, sealt avanevat vaadet merele võib vaatama jäädagi ning ilmselgelt on see kõik siin pulmadeks lausa loodud. Eestis ei ole turu väiksuse tõttu konverentsi- ja üritusruumidega just kõige pareminad lood, seega on lauluväljaku mitmekülgseid võimalusi pakkuvad ruumid koos lisapanipaikade ja tagalatega selleks lausa suurepärased. “Siin ei pea leiutama, kuidas asju korraldada saaks. Tuleb vaid oma fantaasia lendu lasta, sest igat masti loomingulistele ideedele on meil siin kõvasti mänguruumi,” räägib Hando. Klaassaali juurde kuulub ka avar rõdu. Hando sõnul on seda pinda korduvalt  näiteks sünnipäevade tähistamiseks või siis toitlustusalana kasutatud.

Söögist rääkides saab soojemal ajal lauluväljakul lõuna- või õhtusööki nautida väga ekstravagantsel moel. Nimelt on kaarealune pind ideaalne n-ö väliterrassiala, mis on vihma eest kaitstud ja pakub tõelist miljoni dollari vaadet. Tuletorni tipus, kus laulupidude ajal tuli põleb, saab eritellimusel naudelda romantilist õhtusööki kahele. Vapustav koht, kus näiteks abieluettepanekuid teha! Hando kinnitab, käsi südamel, et sealne vaade on hea ilmaga tõeliselt vägev. “Tornist saadetakse pulmade ajal õhtupallidega minema neiupõlvenimesid ning seal on ka piknikke korraldatud.”  

 

Lõputute võimaluste (laulu)ala

Lauluväljak on tõeline seiklus- ja ürituspark. Näen seal ringi uudistades lõputuid võimalusi. Näen, kuidas inimeste unistused täide lähevad. Pargialal, mis on avatud 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas, kohtab vahel ka külalisi metsast: lauluväljaku töötajaid on silmanud nii rebaseid, jäneseid kui põtru. Lauluväljaku nõlv on vaieldamatult Tallinna parim kelgumägi ning 23 hektari suurusel pargialal korraldatakse nii hobuste-, suusa- kui  rallivõistlusi. Hando kinnitab, et lauluväljaku tiim on väga avatud meelega ning valmis oma õla igat masti üritusele alla panema.

“Merepoolsel alal toimus mõnda aega tagasi elektroonilise muusika festival, meie siseruume saab kasutada kasvõi maalinäitusteks. Näiteks dekoreeriti maailma lennujaamajjuhtide kohtumise raames terve lauluväljaku ala kui neli Eesti aastaaega: siin oli raba koos laudteega ning õhtuse peo ajal langes võltslund,” räägib Hando.

Mitmed teleproduktsioonifirmad on pargialasid pikemaks ajaks soovinud välja rentida ning alles äsja toimusid siin lastetüki Maša ja karu etendused, siinseid pindasid on Hando kinnitusel  muuseumid kasutatud põnevate pop-up ekspositsioonide tarbeks ning Klaassaali on aastate jooksul tõstetud nii autosid kui paate. “Meie laia ampluaa ja kogemuspagasiga projektijuhid aitavad nõuga ning nutikas ja osav ehitusmeeskond jõuga, et kõik tarvilik paika sättida, kokku monteerida ja erilahendused välja mõelda.”

lauluvaljak-tallinn

Uurin, kas keegi on laulukaare all ka eralaulupidu soovinud korraldada? “Jaa, siin on käinud mitmed väliskoorid, kes soovivad meie akustikat järele proovida ning firmapidudel laulavad töötajad tihti koos kooriga kaare all.” Aga kaarel kõndida? “Kaare peal päris kõndida ei saa, sest selleks peab neljakäpukil piki kaart oleval redelil liikuma. Kuid benji-nööriga sarnaseid laskumisi tehakse sealt küll ning tuletornist on võimalik alla ronida,” tutvustab Hando lauluväljaku ekstreemseimaid võimalusi. “Ainus asi, mida lauluväljakul teha ei saa, on tuletornis leegi süütamine. See oli, on ja jääb laulupeo pärusmaaks. Isegi mitte siis, kui paavst tuleks külla. Aga kõike muud saab!”