26.05.2016

Eesti koorimuusika kullafond „Laulu algus“

26. mail esineb Estonia Seltsi Segakoor Lauluväljaku Klaassaalis.

ESS2013_1

Dirigent Heli Jürgenson

Kontserdil kõlab laulupidude repertuaari kullafond, kaunis eesti kooriklassika ning meie „ärkamisaja“ laulud.

Erinevate autorite looming annab kontserdi kavas  pildi enim armastatud lauludest, mille tähendus on püsinud läbi laulupidude pika ajaloo.  Need laulud puudutavad lauljaid ja kuulajaid ka täna, nagu viimasel suurel laulupeol  “Aja puudutus, puudutuse aeg“, 2014 aasta suvel.

Kontserti tulevad kuulama Yale  Ülikooli Vaimuliku Muusika Instituudi üliõpilased Ameerikast, et tutvuda Eesti laulupeo traditsioonidega ja eesti koorimuusikaga. Üliõpilastele korraldab muusikalise õppereisi Estonia Seltsi Segakoori endine laulja ja EMTA-s õppinud muusikateadlane Jeffers Engelhardt. Peale kontserti on avatud vestlusring.

Kontserdile on oodatud kõik huvilised, pääs kontserdile on tasuta.

ESTONIA SELTSI SEGAKOOR loodi dirigentide Heli Jürgensoni ja Peeter Perensi poolt 1993. aasta sügisel. Koori eelkäija on 1912. aastal loodud Estonia Seltsi Muusikaosakonna (EMO) segakoor. 1999-2001 oli koori teiseks dirigendiks Jüri-Ruut Kangur ning 2001-2006 Jorma Sarv. Alates 1999. aastast on koori peadirigent Heli Jürgenson. 22 tegutsemisaasta jooksul on tehtud koostööd ka paljude teiste Eesti dirigentidega nagu näiteks Tõnu Kaljuste, Jüri Alperten, Risto Joost, Erki Pehk, Hirvo Surva, Hando Põldmäe jt. Peale koorimuusika väikevormide renessansist 21. sajandi helitöödeni on Estonia Seltsi Segakoor esitanud ka arvukalt suurvorme nii üksi kui koos teiste kooridega. Koori repertuaaris on olnud J. S. Bachi Matteuse passioon, F. Mendelssohn–Bartholdy “Walpurgi öö“, G. Verdi Reekviem, J. Brahmsi Saksa reekviem, C. Kreegi Eesti reekviem ning W. A. Mozarti Missa C-moll. Viimastest projektidest väärivad mainimist Carl Orffi tsükkel ”Carmina Burana” koostöös Rahvusooper Estonia ooperikoori ja sümfooniaorkestriga Arvo Volmeri dirigeerimisel ning Cyrillus Kreegi ”Eesti reekviemi” esitused Valgevenes Minskis Erki Pehki dirigeerimisel ja Tallinnas Noblessneri valukojas Tõnu Kaljuste dirigeerimisel. 2013. aasta kevadel võitis ESS mainekal Tallinna koorifestivalil segakooride kategoorias esimese koha. 2014. aasta sügisel esitas koor F. Schuberti „Missa solemnis“ koos Pärnu linnaorkestri ja rahvusvaheliste solistidega. Estonia Seltsi Segakoor on andnud 22 hooaja jooksul mitmete erinevate kavadega kontserte Eestis, Euroopas kui ka Ameerika Ühendriikides ja Kanadas. Olulisel kohal koori repertuaaris on eesti heliloojate muusika – nii meie koorimuusikaklassikute helitööd kui ka noorte autorite uudislooming. Eesti muusika kõlab ka Estonia Seltsi Segakoori CD plaadil “Liugleb üks lind”.

 

HELI JÜRGENSON on õppinud koorijuhtimist Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on töötanud nii koorijuhtimise õppejõuna Georg Otsa muusikakoolis kui koormeistrina Rahvusooper Estonias kui Eesti Filharmoonia kammerkoori juures. Peale Estonia Seltsi Segakoori on ta juhatanud mitmeid teisigi isetegevuskoore, näiteks Kaarli koguduse kontsertkoori ja Otsa-kooli segakoori. Heli on ette valmistanud ja dirigeerinud mitmeid suurvorme ja a cappella kavasid nii professionaalsete kui harrastuskooride esituses. Ta on osalenud dirigendina ka mitmetel laulupidudel. 2014. aasta üldlaulupeol oli ta segakooride liigijuht ning ta on valitud 2017. aasta noorte laulupeo üldjuhiks. 2013. aastal sai Heli Gustav Ernesaksa fondi koorimuusika peastipendiumi ning Eesti Kooriühingu aasta koorijuhi tiitli.

Lisainfo:

  • algus kell 19.00
  • sissepääs TASUTA

Kommenteerimine on suletud