Pildigalerii ja 10 põnevat fakti laulukaare kohta

Laulupeod on mänginud kandvat rolli eestlaste rahvusliku identiteedi loomisel ja säilitamisel. Koos laulmine ühendas meid võitluses iseseisvuse eest nii Eesti Vabariigi väljakuulutamise eel kui ka nõukogude okupatsiooni ajal. Eesti iseseisvuspäeval mõtleme laulupidude traditsioonile ja Tallinna Lauluväljaku ajaloole. Jagame sinuga harivaid fakte ja ilusaid pilte laulukaarest ning -väljakust.

  1. Esimene laululava valmis 1928. aastal üldlaulupeo tarvis ja mahutas korraga 12 000 esinejat. Arhitekt Karl Burmani projekteeritud puulava oli uusklassitsistlikus stiilis ja selle astmestikku kroonis kaarduvate tiibadega tagasein.
  2. Lauluväljaku suurejoonelise väljaehitamisega alustati 1957. aastal ENSV Ministrite Nõukogu määrusega, et tähistada ENSV 20. aastapäeva.
  3. Praegune laulukaar valmis 21. juulil 1960. aastal enne XV laulupidu ja selle projekteeris arhitekt Alar Kotli.
  4. Laululava mahutab 15 000 lauljat, väljakule on õlg-õla kõrval laulma kogunenud ligi 300 000 inimest. Osadel üritustel kasutatakse laulukaart ka vastupidi – laval istuvad pealtvaatajad ja etteaste toimub lavaesisel pinnal.
  5.  1928. aastal valminud laulukaar sarnanes Riia laulukaarele ja 1960. aastal valminud laulukaare teisiku leiab Leedust.
  6. Laululava alused ruumid olid algselt kavandatud esinejate kogunemiseks ja enne ümberehitust kandsid osad nendest Lauluväljakul esinenud tuntud staaride nimesid, näiteks Jacksoni sviit.
  7. Pärast 2008. aasta ümberehitusi kasutatakse lavaaluseid ruume administratsiooni ja erinevate ürituste jaoks. Seal paiknevad kaasaegne konverentsikeskus, ruumikas Sammassaal, merevaatega Klaassaal ja õdus Café Gustav.
  8. Tallinna Lauluväljakul on 4 jalgväravat: Oru, Mere, Mäe ja Tiigi. Kõik jalgväravad on avatud ööpäev läbi ja 7 päeva nädalas. Sündmustega seoses võib tulla ette erandeid, kuid sellest teavitame aegsasti.
  9. Laulukaarest lõuna pool asub neljakorruseline raadiotorn, mis oli kuni 1980-ndate lõpuni moodne reporterite tiib. Raadiotorn on üks esimesi lintakendega valminud ehitisi pärast stalinismi.
  10. Laulukaarest põhja pool paikneb 42 meetri kõrgune tuletorn, mis on saanud oma nime laulupidude pühast tulest. Tuletornilt avaneb imeline vaade laulukaarele ja -väljakule ning see on kõigile huvilistele aastaringselt avatud. Samuti on võimalik tuletorni tipus korraldada üritusi.

 

[gallery columns="4" link="file" ids="11428,11427,11425,11424"]

[gallery columns="4" ids="11423,11422,11426,6189"]

Pikemat ülevaadet Tallinna Lauluväljaku ajaloost saad lugeda siit.
Lisaks vaata toredat videot, mis annab ülevaate laululava ajaloost.

Kutsume kõiki huvilisi külastama Tallinna Lauluväljakut ning parki.